
Смилането и разграждането на храната освобождава скритата в нея енергия – енергия, свързана с различни групи органи. Така материалните хранителни вещества се превръщат в енергия, която захранва нервната система и мозъка … Храната като средство за съществуване може да се използва само в количества, които индивидуалният дух е в състояние да трансформира активно.
Рудолф Хаушка
Човек е това, с което се храни
Закон ли? Не! Човешкото тяло не действа като държавната ни система, например, подчинена на политически закони. То е система, управлявана от физическите закони. Ако неуспеха на едно правителство зависи от политиците, то нашият неуспех, от храненето, зависи само и единствено от нас.
Както всяка друга система, неспазването на тези закони обаче, или ограничаването им предизвиква проблеми. Дълго време наказанието за неспазването им не се усеща непосредствено – точно както в случаите, когато балансът на държавния бюджет е нарушен, но ние продължаваме да живеем, без да задаваме въпроси, благодарение на дефицита.
Последиците от нарушаването на този икономически закон по принцип ще бъдат поднесени от следващото поколение. В икономиката са възможни депресия, инфлация, увеличение на данъците и безработица. Някой ще трябва да заплати тази цена.
Посъщият начин, човек може да наруши “законите” на физическото си тяло, за което “аплаща” на по-късен етап от живота си, със симптоми като:
- нервен стомах
- хипогликемия
- фибромиалгия
- язва
- артрит
- екзема
- рак на дебелото черво
Някои хора понасят веднага последиците от неправилното хранене под формата на стомашни болки, главоболие, газаове, диария или лошо храносмилане. Но повечето живеят с подобни оплаквания години наред, без да им обръщат внимание и най-вече, без да предприемат мерки.
Тъй като не знаем каквко точно да правим в такива ситуации, решаваме, че те са просто нещо досадно, затова ги игнорираме. Някои се обръщат към лекарите за помощ, но ако не са установили нещо, продължават да пренебрегват тези симптоми.
Лекарите, практикуващи традиционната медицина, са добри в диагностицирането на остри заболявания, но им е трудно да лекуват част от посочените по-горе оплаквания. Често проблемът може да се разреши, като внимаваме с какво се храним.Много заболявания са свързани по някакъв начин с храната.

Истината е, че “човек е това, с което се храни”. Дори медиците вече го признават. От различни асоциации и диетоложки сдружения ни препоръчват да приемаме храни с богато количество фибри, да пием повече вода и т.н. Да увеличим консумацията на пресни плодове и зеленчуци.
Съветват ни да ядем плодове и зеленчуци по пет пъти на ден. Има обаче някои основни правила, които трябва да се спазват, ако желаете да се чувствате в добро здраве, независимо дали сте на 50 години и наскоро са ви открили язва, или детето ви е на 5 години и получава обрив от цитрусови плодове.
Храносмилането не е само приемане на храната и изхвърляне на ненужното. То е абсорбиране и усвояване на хранителните вещества за изграждане и възстановяване на клетките и захранване на цялото ни тяло. Как да се храним здравословно обаче – точно това съм описал в електронната си книга “Кои храни да избираме?”. Можете да се сдобиете с нея, само ако сте вече клиент на моите фитнес услуги. В тази книга описвам всички именно мои аргументи, за това, как трябва да се храним, в извън диетичното ни меню. С други думи, кои са полезните хранителни навици?








{ 20 коментара… прочетете ги по-долу или добавете ваш }
DreamCatcher 13.08.09 в 20:08
А гледа ли по телевизията,когато на посещение в България беше индийския йога Малек?От години не беше ял!Бил е проведен контролиран опит продължил над 400 дни в който са го наблюдавалидали не хапва тайничко:-)ама не,не ядял човека!
Дамян Мутафов 13.08.09 в 22:08
Индийските йоги може и да не ядат но за тази цел успяват да забавят сърдечния си пулс до състояние на клинична смърт.Ако нормален човек не се храни толкова време той със сигурност ще “премине” в небитието.
DreamCatcher 14.08.09 в 02:08
А,не си е забавял пулса.Говори си,пътува си из света,изнася лекций…и си изглежда съвсем жив,…не изглежда в клинична смърт човека:-)От 1995 година не се е хранил.Правени са две контролирани наблюдения.Първият път двеста и няколко дни под наблюдението на индийски лекари,а вторият път 411 дни под наблюдението този път на международен колегиум,включително и американци.Ако се интересуващ повече(да не заемам тук място на Белчо),казва се Хира Ратан Малек човека,направи си справка.
stefan 17.08.09 в 12:08
izvinete che pisha na US no na kirilica nemoga. Az sam na 14 godini imam dosta travmi otvoren preshlen puknata kost gurba ne e spiral da me boli ot dosta vreme nemoga da stoq izpraven no vapreki tova ne sam sprql da treniram namalil sam dosta mazni hrani , hranq s hrani koito sudurjat pove4e vitamini i t.n no nqma nikakaf efekt daje zatlustqvam. Ako mojete mi kajete za6to se polu4ava taka ! Blagodarq
Белчо Христов 17.08.09 в 18:08
Всичко зависи от калорийният ви прием! Колко е той?
Камелия 23.08.09 в 03:08
За йогата, който не е е ял от 1995 – това е свещенна глупост! Привърженик съм на йога и я практикувам, но … това не го вярвам!
Още след 20-я ден на пълен глад започват да умират мозъчните клетки.
След 40-я ден на пълен глад, аболютно всеки би изпаднал ж клунична смърт, ако ще и Далай Лама да е – то там ще е!
Стефане, мило момче, аз не съм лицензиран диетолог или проф. спортист, но моля те – спри да тренираш, докато поне костта на гърба не се възстанови напълно. Просто ограничи калориите на ден за да свалиш излишните килограми. Не повече от 1200/1500 калории на ден (за твоите 14г) – приемай, ако можеш покълнало жито, по 100гр на ден, както и повече зърнени продукти, плодве, семена (сурови ядки). В интернет има много инфо за тези храни, енергийните им стойности и пр. – помогни си сам с повече самодисциплина! Забрави за сладко, шоколад, fast food etc. Успех!
DreamCatcher 26.08.09 в 06:08
Далай Лама се храни:-)…и не съм сигурен дали практикува традиционна йога въобще.А Хира Ратан Малек е феномен.Независимо дали вярваме или не.Всъщност въпросът за вярата е нещо съвсем различно.Хората в различни епохи и географски ширини са вярвали в какво ли не…,Аз също не мога да издържа без храна,но това незначи,че други не могат.И моля,нека преди да обявим нещо за свещенна глупост,отдавайки се на прибързани реакций,да проявим поне малко търпение и да се запознаем с материята било то отчасти.
Колкото до това,че човек е това с което се храни,аз съм на мнението,че човек е това което МИСЛИ!
Белчо Христов 26.08.09 в 12:08
И върши! Т.е. действа, материализира и желае! Точно така!
Камелия 26.08.09 в 18:08
DreamCatcher,
Само искам да отбележа, че не съм съвсем незапозната с гладуването. Лично аз всяка година провеждам лечебно гладуване по 20 дни, през които изобщто не ям, а пия само дистилирана вода. Повтарям – никаква храна, никакви сокове! Ефекта е невероятен! И смея да твърдя, че през тези 20 дни се чувствам най-добре през цялата година (като изключим само “целебните кризи” към 6-я и 13-я ден). Физическата ми активност дори се повишава, едва след 17-я ден започва да се усеща лека отпадналост.
Естествено това не го правя от вчера, изчетох книги на доста автори преди да започна с 3-дневен пълен глад преди 13 години, за да прогресирам до цели 20 дни пълно гладуване. Интересно е как доста от тях си противоречат! Но пък в същото време се допълват един друг
Така че не си мисли, че напълно отричам феномена Хира Ратан Малек. Не съм лишена от вяра, но всяка вяра си има граници.
С уважение,
Ками
Белчо Христов 26.08.09 в 20:08
Ками, провокираш ме да направя тази лудност, честно!
Финдо 26.08.09 в 21:08
Тъкмо има и слънце още…
Камелия 27.08.09 в 01:08
Белчо,

… просто ми харесват повече “мъжете с френски фигури”, различни от тази на Жан Клод Ван Дам.
(руска поговорка).
Ирония ли долавям?
Ако все пак говориш сериозно … бих се замислила повече на твое място! При гладуването се губи страшно много и от мускулната маса, за която ти си се борил толкова време. Точно на теб няма да обяснявам от къде се снабдява с енергия организма по време на глад.
Гладуването е идеално за разтопяването на излишните сланинки, но ако те не са достатъчни (като в твоя случай, сигурно си към 18-20 BMI)… просто отпиши мускулите
При това изглеждаш страхотно, не лишавай почитателките си от удоволствието да те гледат. Току виж започна да получавам смъртоносни заплахи от твои заклети фенки
Лично аз не бих имала нищо против (да намалиш гръбната обиколка)
Но … по вкус и цвет товарищи нет
С уважение
Ками
Белчо Христов 27.08.09 в 07:08
Не съм вложил и капка ирония!
DreamCatcher 28.08.09 в 09:08
Камелия,
Това,че личният емпиричен опит,понякога е недостатъчен за осъществяването на дадена цел,може само да означава наличието на недостатъчно знания и недостатъчна практика(или прилагането на неправилна такава).Това,че науката днес няма обяснения за някои явления,не означава че тези явления не съществуват.Науката винаги се е движела с известно закъснение и всяко обяснение на вече съществуващите неща са се обявявали за открития.И след всяко такова “откритие” на науката,се е променяла и цялостната парадигма на света и мирогледа на хората живеещи в него.Колкото до вярата…това да не вярваш в нещо е също вид вяра.. За всеки е очевидно, че вярата разделя хората, поражда нетолерантност. Възможно ли е да живеем без вяра? Човек може да установи това само ако успее да се самопознае в отношение с вярата. Възможно ли е човека да живее без вяра – да не променя вярванията си, да не подменя една вяра с друга, а да бъде напълно освободен от всички вярвания, за да може във всеки момент да посреща живота по новому? Това, в края на краищата, е истината: да сме в състояние да приемаме всичко по новому във всеки момент, без условните рефлекси от миналото, без въздействието на онова, което е натрупано у нас и е като бариера между нас и това, което е…Темата е фундаментална,а това е все пак място за дискутиране на културизъм.
С уважение:
DreamCatcher
DreamCatcher 28.08.09 в 10:08
“И върши! Т.е. действа, материализира и желае!”…Иначе всичко друго би било само блян…сън.
Камелия 28.08.09 в 11:08
DreamCatcher,
Съжалявам, че отклоних темата в тази посока. Съгласна съм, че не е тук мястото за объждане на подобни нещта. Мился, че си интересен събеседник и ако желаеш можем да прехвърлим дискусията на друго място.
Ками
Белчо Христов 28.08.09 в 12:08
Ей, вижте – тук не е място за спорове
Мога да ви свържа е-мейл адресите, само ми кажете
Ето, лично на мен, ми допадна мнението на Камелия. Все пак тук става дума и за обмяна на опит. Аз давам моите виждания, вие вашите. Това е разликата между блог и форум
Повече обич и мир
DreamCatcher 28.08.09 в 13:08
Исках и аз само да споделя и аз опита си за това,че ако разглеждаш нещата през една стеснена позиция ще ги виждаш по един начин.Ако разширим мирогледа ще добият съвсем друга перспектива….примерно навремето бях слабичък,тренирах всеки ден и нямах резултат.Започнах да чета,да се храня првилно,да тренирам правилно и сега не съм слабичък:-)разширих си мирогледа;-)
Камелия 28.08.09 в 17:08
Благодаря Белчо

Повече обич и мир – това ми хареса.
Ние не спорим, а водим дискусия… която, държа да отбележа, ми е интересна и ме изненада приятно
Ками
DreamCatcher 28.08.09 в 18:08
О,Ками,радвам се,че съм предизвикал интереса ти:-)Аз също се занимавам с йога,но не наблягам толкова на практиката/Силата и страстта ми са в културизма:-)/,повече ме влече и съм затънал във философският аспект на нещата.Иначе в духа на ахимса, също съм за повече обич и мир!:-)