Уелнес и лечение: алкално-киселинен дисбаланс

Уелнес и лечение: алкално-киселинен дисбаланс

Алкaлността и киселинността на всяка една среда се измерват според скала, наречена скалата на pH (потенциалн на водорода). Водата с pH 7.0 се счита и е прието да се счита за неутрална среда. Всяка течност под 7.0 е среда с киселинен характер, а с индекс над 7.0 – среда с алкален характер. Всичко извън тези стойности, се приема за алкално-киселинен дисбаланс.

Идеалният pH интервал за човешкия организъм и физиология е между 6.0 и 6.8 (човек по природа има слабо кисела среда). Стойности под pH 6.3 се отчитат като кисели, а стойности над pH 6.8 – като алкални.

Тест за самоопределяне на киселинно-алкалното състояние

Този тест ще определи дали течностите във вашия организъм са твърде киселини или алкални. Купете си лакмусова хартия, за измерване на pH и приложете слюнка или урина върху хартията. Хартията ще промени цвета си и ще ви покаже каква е киселинността на средата. Т.е. ще покаже дали организма ви е подкиселен или алкализиран.

Червената лакмусова хартия става синя в алкална среда, а синята лакмусова хартия става червена в кисела среда. Винаги извършвайте този тест преди хранене или най-късно един час след хранене. Ако тестът покаже киселинност, вижте препоръките ми в секция ацидоза, малко по-долу. Ако тестът покаже алкалност, вижте всички мои насоки в секция алкалоза – отново малко по-долу, в същият материал.

Ацидоза – описание

Ацидозата е състояние, при което възниква дисбаланс в биохимията на организма и се наблюдава прекомерно подкиселяване. Симптомите на ацидоза са:

    • учестено дишане
    • безсъние
    • задръжка на течности
    • хлътнали очи
    • ревматоиден артрит
    • мигренозно главоболие
  • ниско кръвно налягане (извънредно ниско на моменти)
    • сухи и неприятно миришещи изпражнения, придружени с парене в областта на ануса
  • затруднение при преглъщане (не само на храна, на слюнка също)
    • парене на устата
  • чувствителност на зъбите към оцет и кисели плодове
  • подуване на езика или небцето

Има два вида ацидоза: дихателна и метаболитна. Дихателната ацидоза се дължи на прекъсване на киселинния контрол на организма, което води до излишък на кисели течности или изчерпване на алкалните (основите). Това се получава просто, когато белите дробове не успяват да изхвърлят въглеродния двуокис (чрез дишането). Дихателната ацидоза може да бъде следствие от астма, бронхит или запушване на дихателните пътища.

Метаболитната ацидоза се получава, когато химическите промени в тялото нарушат неговия киселинно-алкален баланс и създадат превес на киселините в телесните течности. Диабетът, бъбречната недостатъчност, употребата на голямо количество аспирин и метаболитни заболявания могат да изчерпят алкалните вещества в организма. Други фактори могат да бъдат заболявания на черния дроб и надбъбречните жлези, стомашните язви, неправилен хранителен режим (диета), недохранване, затлъстяване, кетоза, стрес, страх, анорексия, висока температура и приемане на голямо количество ниацин и витамин Ц.

Хранителни вещества при ацидоза:

ДОБАВКАДОЗИКОМЕНТАР
Келп (кафеви мнорски водорасли)1 000 - 5 000 мг дневноНамалява киселинността в организма Спомага за поддържането на подходящо равновесие на минералите
МНОГО ВАЖНИ
ФосфорСпоред указанията на всеки производител.Фосфорът е минерал, който помага за превръщането на храната в енергия.
МетионинСпоред указанията на всеки производител.Намалява стреса. Метионина създава усещане за благополучие, в резултат на което, не се подкиселява средата в организма. Да не се приема като антидепресант!
Витамин А (от дроб на риба)50 000 гами в продължение на месец. След това дозата се намалява двойно до 25 000 гами.Витамин А спомага за предпазване лигавичните мемрани в организма.
Витамин Б-комплекс100 мг 2 пъти дневно.Витамин Б-комплекс е необходим за правилнотои хранисмилане.

Билки при ацидоза:

Използвайте черен бъз, хмел и върбинка. Външно можете да прилагате джинджифилови компреси в областта на бъбреците.

Основно правило за поддържане на pH в равновесие е да се приемат 80% алкализиращи храни и напитки, както и 20% подкиселяващи. Ако вашият тест покажа обаче повишена киселинност на организма, яжте временно повече алкализиращи храни и избягвайте временно подкиселяващите, описани в таблицата. И това, докато следващия тест ви покаже нормални стойности. Както и обратното, разбира се: ако теста покаже висока алкална среда, временно подкиселете с храните описани (и напитки) от най-лявата колона.

ПОДКИСЕЛЯВАЩИ ХРАНИСЛАБО ПОДКИСЕЛЯВАЩИАЛКАЛИЗИРАЩИ ХРАНИСЛАБО АЛКАЛИЗИРАЩИ
Алкохол

Агнешко месо

Авокадо

Бадеми

Аспержи

Замразени млека

Кленов сироп

Бразилски орех

Безалкохолнo

Зърнени храни

Кресон

Кестен

Боб

Изсушени плодове

Кълнове


Бобови растения

Консервирани плодове
Лук

Заквасени продукти

Брашно, тестени продукти
Масло

Мед

Просо

Брюкселско зеле

Семена и ядки

Меласа

Черна меласа

Булгур

Сирена

Гъби


Горчица

Сладолед

Кокосови продукти


Захар


Зеленчуци


Карантия


Соеви продукти


Кетчуп




Кисело зеле




Леща




Макарони и паста




Маслини




Месо (бяло и червено)



Мляко




Какао




Кафе




Нахут




Овесени ядки




Оцет




Риба




Морски продукти




Яйца




Аспирин




Тютюн




Лекарства




Алкалоза – описание

Алкалозата е явление, обратно на ацидозата. Т.е. това е състояние, при което организмът е прекалено алкален. Алкалозата се среща по-рядко от ацидозата и води до свръхвъзбудимост на нервната система. Най-напред се засягат перферните нерви. Симптомите могат да се проявят като:

    • силна нервност, включително хипервентилация и дори припадъци
    • болезненост в мускулите
    • сънливост
    • скърцане на ставите (не болки!)
    • изпъкване на очитe
      • високо

    кръвно налагяне

    • хипотермия
    • отоци
  • алергии
      • нощни спазми (

    крампи

      ) в мускулите
    • астма
      • хронично нарушено

    храносмилане

      • ускорено

    кръвосъсирване

      • и гъста

    кръв

    • менструални проблеми
    • твърди и сухи изпражнения
    • простатит

Алкалозата можете да предизвика натрупване на калций в организма. Например под формата на шипове. Алкалозата често се дължи на прекомерен прием на алкализиращи храни. Както и такива, които обострят алкалната среда продукти: препарати при гастрит, язви (сода бикарбонат). Може също така да се дължи на силно повръщане, повишен холестерол, ендокринен дисбаланс, неправилен режим на хранене, диария и остеоартрит (артроза – шипове).

Хранителни вещества при алкалоза:

ДОБАВКАДОЗИКОМЕНТАР
ЛюцернаСпоред указанията на всеки производител.Люцерната е благоприятна за храносмилателния тракт.
Бетаин хидрохлоридСпоред указанията на всеки производител.Подпомага за пречистването на имунната система от много вредни вещества.
Л-цистеин500 мг два пъти дневно. На гладно, с вода. Приема се заедно с 50 мг витамин Б6 и 100 мг витамин Ц, за по-добро усвояване.Необходим за собствено производство на глутатион. Той е важен за детоксикацията на организма. Способства за придаване на киселинност на тъканите.
Селен200 мкг дневно. При бременност не повече от 40 мкг дневно.Предпазва от свободни радикали.
МетионинСпоред указанията на всеки производител.Добър за нервната система. Виж по-горе в секция "Ацидоза".
Витамин Б-комплексПо 100 мг от всички основни витамини от групата Б.Важен за стабилизирането на оптимално pH.
Витамин Б-6 (пиридоксин)50 мг три пъти дневно.Необходим е за образуването на солна киселина. Помага при задържане на течности в организма.
Витамин ЕСпоред указанията на всеки производител.Мощен антиоксидант. Използвайте формата на d-лафа-токоферол.
Витамин Д3400 гами дневно.Необходим за усвояването на калция и фосфора в чревния тракт.
Витамин Ц с екстракт от шипкаСпоред указанията на всеки производител.Мощен антиоксидант. Унищожител на свободните радикали.

Билки при алкалоза:

Люцерната, която споменах в таблицата, е благоприятна за храносмилателната система. Тя е добър източник на витамин К и други хранителни вещества. Използвайте я пдо формата на добавка, суперхрана или натурално, чрез кълновете.

Финални препоръки и уелнес решения

Храната ви трябва да се състои ot 80% зърнени храни и да включва фасул, хляб, кафяв ориз, леща, макарони, ядки и пълнозърнести каши. Останалат част от продуктите да бъде от пресни плодове, зеленчуци, риба, пиле, яйца сирене. Наблагайте над качествените храни и първоизточници.

Избягвайте натрия в големите му количества! Намалете големите дози витамини и минерали, ако ползвате такива одбавки, минимум за 2 седмици и използвайте само прпеоръчителните конкретни витамини и минерали. Всекидневно проверявайте с лакмусни хартийки киселинността си.

Дишането може да повлияе на киселинно-алкалното равновеси. Хипервентилацията може да причини алкалоза, водеща до тревожност и усещане дори за недостиг на въздух (задух)! Ако това се случи, дишайте в хартиен плик, това често помога за възстановяването на химическото равновесие.

Обратно към раздел „Уелнес“.

Публикувано от
Магистър биолог и специалист по клетъчно хранене, интеграция на фитнес упражнения и тренировки, в ежедневието на обикновения любител спортист, професионалния атлет, както и експерт при храненето, суплемнтирането и спорта при проблемни състояния и заболявания.Създател на индивидуалните услуги "Клубно членство", с които е помогнал на над 19 000 казуса. Повече за услугите на Белчо Христов, следете тук.

4 Коментара

    Този материал е свързан и с други теми в сайта:

    1. Л-глутамин – описание, действие, ползи и прием (приложение) | Белчо Христов - Фитнес | Диета | Добавки май 26, 2020 (11:04)

      […] на хомеостазата. Това е причината, поради която ацидозата причинява освобождаването на мускулен глутамин. След […]

    2. Магнезий – описание, действие, ползи и прием (приложение) | Белчо Христов - Фитнес | Диета | Добавки юни 18, 2020 (20:07)

      […] като умора и проблеми, свързани с нарушаване на киселинно-основния баланс. Хроничният недостиг на магнезий може да причини […]

    3. Калий – описание, действие, ползи и прием (приложение) | Белчо Христов - Фитнес | Диета | Добавки юни 20, 2020 (13:19)

      […] поддържат алкална среда в организма, за разлика от ацидозата. Метаболитната ацидоза се задейства от диета, пълна с […]

    4. Изготвяне на балансирана диета за здраве | BelchoHristov.Com март 22, 2023 (09:44)

      […] диета например не е за хора с кисела среда и алкално киселинен дисбаланс, но пък е перфектна за всички работещи хора, например и […]

    Оставете коментар или задайте въпрос тук:

    Архив