Цвекло | Beetroot – състав, калории, рецепти и приложение в диетите

Цвекло |  Beetroot – състав, калории, рецепти и приложение в диетите

Описание на хранителния продукт

Червено цвекло (Beta vulgaris) е кореноплоден зеленчук, представител на семейство Amaranthaceae (Щирови). Нарича се още панджар, а някои краища на страната ни е известно като чукундур. Червеното цвекло е едно от най-полезните кореноплодни растения в България. Прието сурово или под формата на сок, то има следните свойства:

  • газогонно;
  • кръвоспиращо;
  • съдоразширяващо;
  • противотуморно;
  • тонизиращо;
  • стимулира кръвния поток в тазовата област и матката;
  • засилва храносмилателните процеси.

При редовна консумация червеното цвекло:

  • прочиства тялото от токсини;
  • подсилва имунитета;
  • ускорява и регулира обмяната на веществата и кръвотворния процес;
  • има противосклеротично действие;
  • за профилактика и лечение на авитаминози;
  • укрепва паметта;
  • срещу атеросклероза;
  • намаля кръвното и укрепва съдовите стени;
  • успокоява след умора и нервно напрежение;
  • усилва перисталтиката на червата;
  • повлиява анемия и левкемия.

Диетичен начин на обработка

По-долу са описани ползите от прясно цвекло и такова, под формата на смути, за лечение на различни оплаквания. За салати и здравословно хранене – зиползвайте прясно нарязани парчета червено цвекло!

Калории и хранителен състав

Червено цвекло - хранителна стойност
за 100 грама продукт
Калории43
Мазнини0.17
Въглехидрати9.56
Протеин1.61

Приложение

Детоксикация на организма: сокът от червено цвекло съдържа холин, който изчиства от токсини не само черния дроб, но и целия организъм. Премахва от тялото и тежките метали. Макар и съдържанието на желязо да не е високо, то е с много добро качество, което го прави чудесна храна за прочистване на кръвта. Това го прави много ефективно при лeчението на много заболявания, причинени от токсини. Хлорът в цвеклото е противоалергично и има прочистващо бъбреците, жлъчния мехур и лимфата действие.

Черен дроб, бъбреци, далак и жлъчка: пречистващите свойства на цвеклото помагат лечението на чернодробна токсичност или жлъчни заболявания като жълтеница, хепатит, хранително отравяне, диария или повръщане. Комбинацията между сок от червено цвекло със сок от лайм повишава подпомага традиционното лечение на тези заболявания. Друга препоръчителна комбинация е сок от цвекло с изцедени моркови. Бетаинът подпомага усвояването на белтъчините и подобрява работата на черния дроб. Лекарите обаче предупреждават, че приемът на сок трябва да започне в малки дози. В противен случай настъпва бурна дезинтоксикация, придружена от гадене, световъртеж и обща слабост. Препоръчва се първоначално да се приема 50 мл сок от цвекло в комбинация с 250 мл сок от моркови и дозата на сока от цвекло постепенно да се увеличава.

Анемия: червеното цвекло съдържа желязо, което възстановява и активизира червените кръвни телца в доставянето на кислород в организма. Медта пък подпомага усвояването на желязото.

Атеросклероза: сокът на цвеклото е силен разтворител на неорганични натрупвания на калций, които водят до втърдяване на артериите и намаляват тяхната еластичност. Действа добре и за подобряване на паметта. Препоръчва се 3-4 пъти на ден да се приема по 1 супена лъжица от смес между чаша сок от цвекло и една чаша мед.

Хипертония: редовната консумация на червено цвекло нормализира кръвното налягане – повишава ниското кръвно и понижава високото. Рецептата е същата като при атеросклероза.

Рак: съдържанието на аминокиселината бетаин в цвеклото го прави много полезно при профилактика на рака и при хранене на онкологично болни. Зеленчукът потиска образуването на канцерогенни съединения и защитава срещу рак на дебелото черво, стомаха, мозъка и белите дробове.

Стомашна язва: при язва на стомаха цвеклото се препоръчва за подпомагане на възстановяването. Пие се сок от червено цвекло, подсладен с мет 2-3 пъти седмично на гладен стомах. Целебното свойство се дължи на съдържанието на витамин U, кото подпомага  заздравяването на язви на стомаха и дуоденума.

Подагра: подаграта много добре се повлиява при редовна употреба на червеното цвекло. Ефективното му действие се дължи на прочистващите способности на зеленчука.

Разширени вени: червеното цвекло има свойството да запазва съдовете еластични, затова е много добро средство за предотвратяване на образуването на разширени вени. Препоръчва се редовната консумация на сок. Лечебните свойства се дължат на нитратите – естествени, а не от торове, които в организма се преобразуват в азотен окис. Той поддържа разширени кръвоносните съдове и това води до по-добро кръвоснабдяване на органите. Магнезият в сока не позволява образуването на тромби. Високото съдържание на флавоноиди подпомага укрепването на стените на капилярите и премахват спазмите им.

Диабет: цвеклото съдържа цинк, благодарение на който, при редовна консумация, инсулинът при диабетиците действа по-дълго време.

Висок холестерол: понижава нивата на холестерола в кръвта, благодарение на съдържанието на сапонини.

Щитовидна жлеза: високото съдържание на йод в цвеклото подпомага терапията при хора със заболявания на щитовидната жлеза.

Запек: благодарение на високото съдържание на фибри и цеулоза, червеното цвекло се препоръчва при затегнат стомах. Подпомага перисталтиката на червата, затова редовната консумация облекчава хроничната констипация.

Пърхот: сокът от червено цвекло облекчава себорята и се отразява много добре при хора с пърхот. За целта се смесва сок от цвекло с равни части оцет и сместа се втрива в скалпа. Оставя се за около час и се изплаква. Прилага се, докато пърхотът изчезне.

Освен всичко друго, цвеклото се препоръчва за подобряване на паметта и съня, действа добре при дисменорея и климакс, подсилва имунитета. Единственият страничен ефект, който не бива да ни притеснява е, че урината се оцветява в червено. Това обаче е безвредно за организма.

Полезен микросъстав

Червеното цвекло съдържа багрилни вещества – беталаини (червен цвят), от които преобладава бетаинът и придава характерния цвят на червеното цвекло. Също и: витамин С, Р (цитрин), витамините от група В (особено тиамин – В1, рибофлавин – В2, ниацин – В3 или витамин РР, холин – В4, пантотенова киселина – В5, пиридоксин – В6, фолиева киселина – В9); неорганичен нитрат – съдържа се в щедри количества в червеното цвекло и сока му; в организма той се превръща в азотен оксид, който има много важни функции. Особеност на цвеклото е, че натрупва йод. В кореноплода се съдържат значително количество кобалт (важен за синтеза на витамин В-12), манган, цинк, мед, магнезий, фосфор, калий, селен и желязо.

Обратно към раздел „Хранене“.

Автор на материала:
Магистър биолог и специалист по клетъчно хранене, интеграция на фитнес упражнения и тренировки, в ежедневието на обикновения любител спортист, професионалния атлет, както и експерт при храненето, суплемнтирането и спорта при проблемни състояния и заболявания.Създател на индивидуалните услуги "Клубно членство", с които е помогнал на над 19 000 казуса. Повече за услугите на Белчо Христов, следете тук.