Уелнес и лечение: аутизъм

Уелнес и лечение: аутизъм

Аутизмът не е болест! Аутизъм е слабо проучено мозъчно разтройство, от което страдат прилблизително 4 на всеки 10 000 души. Независимо популярността му до днешна дата, като задаващ се „бич“ и оплакване, причините за aутизъм до ден днешен не са ясно, категорично и показателно изложени, от учените.

Начинът по който аутизмът засяга индивида, може да варира в много широки граници. В тежките му форми може да се стигне дори до агресивни състояния. Склонност към самонараняване също. По-леките и лежерни форми на аутизъм приличат повече на личностно разтройство, съчетано евентуално с нарушено мозъчно-нарушаване в посока усвояването на информацията. Мъжете боледуват три пъти повече от жените.

Според последните проучвания, аутизмът се води генетично заболяване. Учените смятат, че в семейства с едно дете, страдащо от аутизъм, шансът да се появи второ със същия проблем е 5%!

На пръв поглед, детето с аутизъм изглежда умствено изостанало или с нарушен слух. Но хората, които се грижат за такива деца, подчертават, че е важно, аутизма да се разграничи като състояние от другите заболявания и оплаквания.

Аутизъм обикновено се установява в ранно детство, преди тригодишна възраст. Характеризира се с отсъствие на реакция към околните хора, средата. Физически аутистите не се отличават толкова ясно от другите хора. Но от ранна възраст показват поведенчески реакции, неприсъщи за децата. Докато повечето бебета обичат да бъдат гушкани и държани, аутистичните бебета и кърмачета показват един вид безразличие към проявите на обич и загриженост. Тези деца или са превъзбудени или плачат през повечето време, което ги прави и по-будни от останалите. С израстването аутистичните деца не успяват да се приобщят към околната среда, все едно дори се вгъбяват в самите себе си. Много деца с аутизъм са непредвидими, странни или за много дълго време остават мълчаливи.

Според Националния институт по неврологични проблеми в САЩ, критериите за диагноза са:

  • отсъствие или нарушение на въображението и общуването в игра
  • нарушена способност за сприятеляване с връстници
  • нарушена способност за започване на раговор
  • стереотипен език
  • ограничени интереси
  • прекомерен интерес към други обекти и предмети

Аутистичните деца имат проблем с обучението и често изостават спрямо другите деца. При някои дори интелектът е намален, общуването се свежда просто до звуци или брътвежи. Но до говор! Хората с диагноза autistic savants привличат често вниманието. Такива хора често успяват да умножават или делят големи числа, без проблеми да се пресмятат квадратни корени, да рисуват, да помнят цял телефонен указател и т.н. На такива подвизи са способни една 1% от хората на планетата.

Истината остава обаче една – причините за аутизъм са наистина неясни и до днес. Някои специалисти по темата споделят, че това са сихурни нарушения и дисбаланс в невралгията на човека, дисфункция, която прави аутиста чувствителенкъм външни стимули. Според други изследователи, това състояние може да бъде резултат от генетични или външни фактори – определени вируси или по-честия случай, както е в България – натравявяне с тежки метали. Тежките метали създават проблем във посока качествено предаване на мозъчните сигнали. Със сигурност, в днешни дни, вече се отхвърля доскорошната хипотеза, че аутистите са продукт на безгрижие и безхаберие от страна на родителите и тяхното поведение.

Важни и добри продукти (хранителни добавки, суперхрани и хранителни добавки) при абцес

ДОБАВКИ

ПОЛЗИ

Диметилглицин DMGДоставя кислород на мозъка! Важен е за нормалната функция на мозъчната дейност и нервната система.
S-аденозилметионин SAM-eМного важен за производството на различни химикали в тялото, особено за мозъка. Естествен антидепресант.
Витамин Б-комлексВажен за нормаланат функция на мозъка.
МелатонинИма ефект от добавката, ако аутистичното състояние е довело до безсъние.
Метилсулфанилметан MSMПодобрява будността, успокоява ума, усилва концентрацията и енергията.

Гинко билоба е друг важен компонент от суплементарната програма на децата с аутизъм. Билката е мощен разрушител на свободните радикали. Подобрява мозъчната функция и мозъчното кръвообръщение.

В хранително естество: диетата при аутизъм трябва да съдържа много фибри. За обезпечаване на протеина, осигурете достатъчно овесени ядки, боб, нахут, пъстърва (от рибите), сурови ядки, пилешко филе, извара.

Трябва да се избягват пшеничените продукти, а да се консумира основно дестилирана вода. Задъжлително направете теста с косъм от тилната част на главата, за да се установи дали има натрупвания с тежки метали в организма. Ако този тест покаже, че има – хранителни добавки стават автоматично други!

Публикувано от
Магистър биолог и специалист по клетъчно хранене, интеграция на фитнес упражнения и тренировки, в ежедневието на обикновения любител спортист, професионалния атлет, както и експерт при храненето, суплемнтирането и спорта при проблемни състояния и заболявания.Създател на индивидуалните услуги "Клубно членство", с които е помогнал на над 19 000 казуса. Повече за услугите на Белчо Христов, следете тук.

Архив