Бицепсово сгъване с щанга – фитнес упражнения за бицепс

Бицепсово сгъване с щанга – фитнес упражнения за бицепс

Бицепсовото сгъване с щанга (от стоеж и седеж – ако се изпълнява на пейка) е класическо базово фитнес упражнения за оформяне и растаже мускулите на бицепсите. Тъй като бицепсите са билатерално представени при нас хората, упражненията с щанги корегират леките разлики в мишничните ни обиколки.

Независимо, дали сте мъж или жена, вие имате в изестна доза разлика в обиколките на бицепсите, в см (някои клинични казуси показват и визуално различни обеми и форма на бицепс на лявата и тази на дясната). При мен, моята ръка и обиколката са и достигали внушителните 49 см, като винаги лявата ми ръка е била по-голяма с около 1 см. В тази връзка, работата с щанга, тренира и оеднаквява в известна степен силата и обиколките между левия и десния ви бицепс. Бицепсово сгъване с щанга (от стоеж) е класическо фитнес упражнение.

Бицепсово сгъване с щанга: техника на изпълнение

Хванете лоста малко на ширината на собсвтените ви рамене. Извийте китките, „счупете“ ги с длани напред. Само и единствено по този начин, при сгъване на тежестта и лоста, ще усещате натоварване, само в бицепсите. А не в предмишничните мускули!

Сгънете лоста, докато лактите ви са максимално прибрани до торса ви. Лакътната става не трябва да променя своето местоположение – раменната кост трябва да прави перпендикуярен ъгъл спрямо пода. Само така, осигурявате натоварване в мускулите, в противен случай – в ставите и връзките.

Друга подробност, с която да не натоварвате излишно ставата и връзките е – не спускайте до пълно обтягане и натоварване щангата долу. Първо – така бицепса ще си почине, в рамките на всяко едно повторение (което дори не ви е цел и полза), второ – точно така, премествате тежестта и натоварването върху ставите.

Сгъвайте чрез издишване в концентрична фаза на движението, при ексцентрична поемайте въздух.

Вариации на упражнението

Вариациите при сгъването на щанга за бицепси са няколко:

    • от стоеж (с прав или крив EZ лост): ако стоите прави, сгъвайте с прав лост. За да натоварите и двете глави на бицепсите едновременно. Понякога, можете прав, да използвате упората на стена, Шведска стена – за да не прилагате наистина никакъв чийтинг в движението!
    • от седеж (с прав или крив EZ лост): ако искате да разнообразите сгъването с лост, изобщо, захванете крив лост EZ, седнете на края на пейка, бедрата пред вас – успоредно и над тях, започнете сгъването. Със същата техника. По-късата амплитуда на движение ще оформя горната част на бицепсите.
    • с нормален хват: ще натоварите едновременно и външаната част на бицепса, както и вътрешната.
    • с тесен хват: ще натоварите външната част на бицепса в повече.

    • с широк хват: ще натоварите вътрешната част на бицепса основно.
    • скорост на движението от точка А до Б: обикновено приложете правилото 1 секунда сгъване, 2 спускане. Ако желаете, напаснете вашият собствен толеранс в скоростта на движение, но във фаза ексцентрична фаза, никога не задържайте за повече дори и от 0.0001 секунда!
  • Обратно към раздел „Фитнес“.

    Публикувано от
    Магистър биолог и специалист по клетъчно хранене, интеграция на фитнес упражнения и тренировки, в ежедневието на обикновения любител спортист, професионалния атлет, както и експерт при храненето, суплемнтирането и спорта при проблемни състояния и заболявания.Създател на индивидуалните услуги "Клубно членство", с които е помогнал на над 19 000 казуса. Повече за услугите на Белчо Христов, следете тук.

    Архив