АБОНИРАЙ СЕ ЗА МОЯТ YOU TUBE КАНАЛ И СЛЕДИ ЕЖЕСЕДМИЧНИТЕ МИ ВЛОГОВЕ ПОСВЕТЕНИ НА ЗДРАВЕТО ЗА РАБОТЕЩИЯ МЪЖ И ЖЕНА.

Колело (велоергометър) – начин на ползване и приложението му във фитнес тренировките

Колело (велоергометър) – начин на ползване и приложението му във фитнес тренировките

След като разгърнах виждането си за бягащата пътека и степер, кардио уреди за аеробика, ще обърна малко повече време върху детайлите при използването (правилна техника) на велоергометър. Както и неговото по-широко приложение, при различни цели и казуси.

Правилна техника на изпълнение на велоергометър (колело)

Често, когато тренирам фитнес клиенти във фитнес залите, докато работя с тях, виждам все пак грешна техника на изпълнение и приложение на велоергометрите, от страна на клиенти на фитнес залата.

Избирайте преди всичко велоергометър с удобна и мека седалка. Специално за мъжете, твърдите повърхности и неудобни отливки на седалките натоварват излишно простатата. По-дългите сесии на колело доказват това негативно последствие и е описано всичко това в по-новите журнали по аеробика и производство на модерни и уелнес дизайни на седалките за колелета. Дори и пистовите такива.

При хората с по-едри бедра и надномерно тегло, неудобната седалка може пък да предизвика триене между кожата, от вътрешната страна на бедрата. Затова удобството ви е приоритет, дори и това да коства целия избор на оборудване за конкретна фитнес зала.

След като седнете удобно на колелото, се уверете, че краката ви стоят без напрежение в колянната става. Ако изпитвате такова неудобство, вдигнете и корегирайте височината на седалката от шиша. Разбира се и обратното – ако стъпалата ви едвам докосват педалите, свалете.

Ходилото ви, трябва удобно да влезе в педала, който често е с ремък. Възглавничката на ходилото ви е тази, който трябва да усети допира с педала. И това е правилната ви позиция. Чрез натиск в тази зона и при добра височина на седалката (с оглед на горните ми насоки) вие ще педалирате правилно на велоергометъра!

Хванете рогата на колелото така, че да не изпитвате натоварване в кръста. Той не трябва да е извит, не трябва да гледате надолу, а нагоре. Заемете правилна и всъшност нормална извивка на врата, такава, че да гарантира отличен белодробен газообмен по време на кардиото, чрез което всъщност правилно тренирате и сърдечно-съдовата система. Дишайте ритмично и не накъсвайте поемането и издишването на въздуха. При нужда – пийте вода. Хидратацията е задължителна, във всеки един момент на физиологична ваща нужда.

Кои мускулни групи натоварва велоергометъра (колело)?

Велоергометъра е като цяло най-жалещ ви от към физически усилия кардио уред. При положение че правилно педалирате, чрез възглавничката на стъпалата си, натоварването трябва да засяга единствено външаната част на бедрата ви и предната част в зоната на Vastus-ите.

Ето затова, колелото е иделен уред за оползотворяване на кислорода, по най-правилен начин. Можете да го използвате обаче както и в класичеките монотонни кардио занимания, така и при интервални кардио тренировки.

Приложение на велоергометър (колело) във фитнес програмата

Колелото и тренировките на този кардио уред обхващат всички групи трениращи:

    • деца
      момчета и момичета
      мъже и жени

Тъй като тренировките за здраве навлизат все повече като потребност от неспортуващите, основната тема за неговото му ползване – отслабването и свалянето на тегло при надномерни килограми е вече на всекиго ясна. Разбира се, колелото е приложимо и най-правилното решение за всички трениращи, които усещат проблеми и с вестибуларния апарат. Да, тренировката на бягаща пътека тренира координацията и баланса ви едновременно, но при липса на такива, велоергометрите са вашето правилно решение.

Плюсове и минуси

Основния му минус е, че е все пак много „мързелив“ кардио уред и често по-дългите сесии стават наистина скучни. Но пък, по-широкото му приложение и обхващане на голяма аудитория от хора с редица опкалвания, компенсира това.

Като минус отчитам (свързано е с правилната техника на изпълнение, също така) и факта, че повечето колелета във фитнес залите все още се задвижват с вериги. Едно тяхно счупване, води до нарушаване на равномерното натоварване в бедрата, а ако велоергометъра е с гумена лента, това е най-добрия ви избор.

Обратно към раздел „Фитнес“.

Публикувано от
Магистър биолог и специалист по клетъчно хранене, интеграция на фитнес упражнения и тренировки, в ежедневието на обикновения любител спортист, професионалния атлет, както и експерт при храненето, суплемнтирането и спорта при проблемни състояния и заболявания.Създател на индивидуалните услуги "Клубно членство", с които е помогнал на над 19 000 казуса. Повече за услугите на Белчо Христов, следете тук.

Архив