Принцип на предварителната умора – фитнес похват и методика

Принцип на предварителната умора – фитнес похват и методика

Едно от първите правила, които трениращите научават е да натоварват по-голямата мускулна група първа във фитнес тренировката. Опитайте обаче противоположното. Малката мускулна група да се преумори първа, пред по-големият си брат – голямата мускулна група. Тренирайте бицепса преди гърба, за пример и вашият бицепс ще излезе от строя по време на придърпванията и гребането за гръб, преди гръбните мускули да се изморили.

Настоящият материал има за цел да ви покаже, как да приложите „Принципа на предварителната умора“, за да „отключите“ врата към успеха ви във фитнес залата. Смесените базови упражненя (включващи няколко мускула и мускулни групи) трябва да бъдат изпълнявани преди изолиращите движения (натоварващи един мускул или по-точно дори част от мускула – като например една от главите на триглавият мишничен мускул – трицепс). Давам пример с бенч прес – лежанката.

Това упражнение (избутване на щанга от лег) натоварва гърдите, предната част на рамото и трицепсите. Обикновено, това упражнение, се изпълнява преди флайса. Което натоварва (разбира се при правилна техника на изпълнение) само гърдите. Вижте защо:

По принцип, схемата лежанка, след това флайс е добра, особено за начинаещи. Но малко по-нататък във времето, ще искате и дефиниция в гърдите. Затова, първо се изпълнява флайс, а след това бенч пресите на гърди. Базовите фитнес движения се изпълняват по правило първи, но всяко правилно си има изключение. И вие ще го направите, за да получите по-добра дефиниция, особено в изоставаща вече в равитието си група. Така, както направих аз – моите гърди бяха плоски като плочките пред Парламента. Но, от както минах на изолиращо движение, преди базовото, нещата се оправиха. Затова споделям този мой опит с вас и можете да ми имате отново доверие.

Прилагането на този похват, в културизма е познат и разгледан като принцип на Джо Уидър, а именно: принцип на предварителната умора (Weider Preexhausition).

Задуха ли ви вече вятърът на промяната?

Базовите движения се използват широко заради тяхната способност да изграждат мускулната маса. За съжаление, както стана с мен, те могат да претоварят други мускули (в моя случай рамената и трицепси – трицепса ми е като този на Кевин Леврон, който ще сподели специално пред читателите на BelchoHristov.Com в ексклузивно интервю, своите фитнес виждания). Лежанката може да претовари рамена, клековете седалището. Принципът на преумората ви дава възможност прецизно да акцентирате натоварването, там където вие желаете.

Като изпълнявате едно изолиращо фитнес упражнение преди базовото, вие можете да насочите фокуса на натоварването в базовото упражнение към зоната, която предварително сте изморили. Изолираното вдигане изморява мускула или точно определена част от него. Така работите детайлите на вашите мускули. Вие сте Микеланджело на вшето тяло.

Примерни комбинации изолиращо/базово фитнес движение:

Как да отключите успеха на принципа на предварителната умора?

Приложете, бъдете на режим (диета), за да материализирате вашият собствен труд и се зарадвайте на успеха. Този фитнес принцип е свързан с подобряването и детайлизирането на конкретна мускулна група или локално – зона в тялото ви.

Обратно към раздел „Фитнес“.

Публикувано от
Магистър биолог и специалист по клетъчно хранене, интеграция на фитнес упражнения и тренировки, в ежедневието на обикновения любител спортист, професионалния атлет, както и експерт при храненето, суплемнтирането и спорта при проблемни състояния и заболявания.Създател на индивидуалните услуги "Клубно членство", с които е помогнал на над 19 000 казуса. Повече за услугите на Белчо Христов, следете тук.

1 коментар

    Този материал е свързан и с други теми в сайта:

    1. Защо всяка диета и фитнес програма спират да ряботят? | Белчо Христов - Фитнес | Диета | Добавки юни 17, 2020 (08:57)

      […] адаптацията. Тук дори можем да заговорим за принцип на предварителната умора и всички останали, описани в раздел “Фитнес” на […]

    Оставете коментар или задайте въпрос тук:

    Архив