Въпреки, че населението на планетата ни продължава да расте като численост, на фона на това разнообразие и от раси и подраси, типовете тела си остават 3 основни вида. Това са:
- ектоморф
- мезоморф
- ендоморф
Работещият човек, младият човек, възрастния – всеки който иска да се храни и спортува за здраве обаче трябва да знае за всички специфики, които точно тези 3 типа телосложения, към които сме генетично закодирани, имат свой набор от ползи.
Соматотипове: информация в детайли
ТИП | ХАРАКТЕРИСТИКА | МЕТАБОЛИЗЪМ | АСПЕКТИ |
Ендоморф | Тялото e с процент мазнини много по-голям от желания, разпределени по и под талията. Много е вероятно винаги да ендоморфите да имат проблеми с контролиране на теглото и да са доста тежки. Пълнеят лесно и най-често трупат равномерно по цялото тяло. Това придава мека, кръгла фигура със склонност към затлъстяване. | Mетаболизмът на еноморфите е най-бавния от всичките 3 вида. Организмът е склонен да превръща почти цялата поета храна (ако е излишна) в телесна мазнина. Предразположение към образуване на мастна тъкан. Ендоморфите трудно свалят ненужното тегло. | Ендоморфите имат нужда от кардио дейност, голям брой повторения за големите мускулни групи, както и трениране на горна част на тялото, за баланс с долнтата. Диетата е задължителна. |
Мезоморф | Всички мезоморфи имат силно и мускулесто тяло, като на истински атлет. Трудно обаче те свалят мазнините, но направят ли го, мускулатурата е подчертана и дефинирана. | Ако мезоморфите пълнеят от към тегло, то е сравнително лесно. Метаболизмът е сравнително бърз. Лесно се изграждат и запазват мускулната маса. | Тренировката трябва да съдтржа повече повторения. Мезоморфите трябва да осигурят достатъчно аеробни упражнения във залата. |
Ектоморф | Ектоморфите са слаби и високи хора. Издължени и сухи. Имат съвсем малко мускулна тъкан и някои части от тялото са направо кльощави. Напълняват на определени места. Под областите с телесна мазнина имате слаба костна структура. | Метаболизмът на ектоморфа е бърз, но не е достатъчно. Трудно изгарят толкова калории, че да не напълняват. Имат проблем при изграждането и запазването на мускулите. | Акцент при ектоморфите е създаване на повече мускули по цялото тяло. Нужни са тренировки с малък брой повторения и по-големи тежести, както и спазване на хранителен режим. |
Ектоморф – описание
Един ектоморф е типичен слаб човек. Ектоморфите имат лека конструкция, с малки стави и чиста мускулна маса. Обикновено ектоморфите имат дълги и тънки крайници, с жилави мускули. Плешките им са склонни да бъдат тънки, с малка ширина. Типични черти на един ектоморф са:
- малка и “деликатна рамка” и структурата на костите
- това са класически хардгейнъри – трудно покачват телесна маса
- плосък гръден кош
- малки рамена
- много бърз метаболизъм
Виждате, че ектоморфите много трудно наддават на тегло. Те имат бърз метаболизъм и обмяна на веществата, което кара тялото са изгаря калориите, при това много бързо. Ектоморфите трябва да консумират огромно количество калории, за да наддават на тегло.
Тренировките трябва да бъдат кратки и интензивен, с акцент върху големите мускулни групи. Добавките за мускулна маса са определено препоръчителни, да не казвам задължителни. Ектоморфите трябва да ядат и преди лягане, за да се предотврати катаболизма на мускулите през нощта. Заради екстремно бързият метаболизъм. И обратно – ектоморфите, могат да губят мазнини много лесно.
Ендоморф – описание
Тялото на ендоморфа е солидно и като цяло “меко”. Ендоморфите наддават мазнини много лесно. Ендоморфите са обикновено с по-къси мускули на ръцете и краката. Мускулите като цяло по цялото тяло са силни. Типични черти на ендоморфите са:
- меко и заоблено тяло
- мускули и мазнини се трупат едновременно и много лесно
- като цяло този тип структура е кръгла тип физика
- трудно се губят мазнини
- сравнително по-бавен метаболизъм
Мезоморф – описание
Тялото на мезоморфите има голяма костна структура, големи мускули и естествено атлетично телосложение. Мезоморфната конституция е най-добрият тип тяло за бодибилдинг, фитнес и спорт, изобщо. Смята се, че е доста лесно свалят килограми и губят тегло. Тези тела са естествено силни, което е перфектната платформа за изграждане на мускулна. Типични черти за мезоморфа са:
- атлетично тяло
- твърдо тяло с добре определени и дефинирани мускули
- правоъгълна форма на тялото, изобщо
- силни мускули, освен детайлизирани
- лесно покачване на мускулна маса
- свалянето на килограми става при тях по-лесно, дори и от ектоморфите
- тренировките при този тип тяло трябва да включат базови фитнес движения, достатъчни са, по-малко кардио и стречинг
КУРС ПО ХРАНЕНЕ И КАРДИО-ФИТНЕС ТРЕНИРОВКИ СПОРЕД ТИПА ТЯЛО
Допълнителна подкатегоризация на типовете ектоморф, мезоморф и ендоморф:
Екто-мезоморф
Екто-мезоморфите са предимно ектоморфи, с някои черти на мезоморфите. Като цяло те са с висока структура и с повече мускулна маса, отколкото истински ектоморфи, но все пак по-малко от истинските мезоморфи или мезо-ектоморфите. Типични черти:
- малък обем и структура на костите
- имат възможност да се изгради повече мускул
- “плоска” визия на мускулите
- средна ширина на рамената
- относително бърз метаболизъм
Те имат бърз метаболизъм, който изгаря калориите лесно. Екто-мезоморфите се нуждаят от огромно количество калории, за да наддават на тегло, но не се нуждаят от драстичен дефицит, за да отслабнат. Тренировките им трябва да бъдат кратки и интензивни, с акцент върху големите мускулни групи. Добавките категорично се препоръчват, когато искат тези хора целят мускулна маса
Мезо-ектоморфи
Мезо-ектоморфите имат средно до голяма костна структура, средно до големи мускули и естествено атлетично телосложение. Те са склонни да имат малко по-трудни моменти по време на покачването на мускулната маса, отколкото техните колеги мезоморфите, но все пак това е благоприятен соматотип за развитие на тялото и опорно-двигателната система. Типични черти:
- атлетично тяло
- правоъгълна форма на тялото
- мускулите до някъде се покачват лесно
Мезо-ендоморф
Те имат голяма костна структура, големи мускули. Те са предимно мезоморфи, с леки ендоморфни тенденции. Типични черти:
- атлетично широки рамене
- големи мускули, които са до известна степен определени генетично
- правоъгълна форма на тялото
- много сила
Чувствителност към въглехидратите – трябва да се внимава с тях. Мезо-ендоморфният тип тяло отговаря най-добре да тренировки с тежести и кардио.
Ендо-мезоморф
Ендо-мезоморфния тип тяло е солидна структура. Ендо-мезоморфите са предимно еноморфи, с тенденции към мезоморф. Ендо-мезоморфите са обикновено с по-къси крайници и с дебели ръце и крака, но с малко по-малко коремна мазнина, отколкото колегите от групата на ендоморфите. Мускулите им са силни, особено в горната част на тялото и краката. Типични черти:
- меко като визия и заоблено тяло
- сравнително широки рамене
- покачване на мускули и мазнини – много лесно
Не забравяйте въпреки всичко казано до тук, че всеки организъм и физиология си имат своите отличителни черти. Затова не вярвайте сляпо, на все пак съществуващата систематика и характеристика тук.
Обратно към раздел “Анатомия”.
2 Коментара