Описание на хранителния продукт
Прасковите са костилен плод със сочна и сладка плът. Основната разлика между прасковата и нектарината е кожата. Прасковите имат тънка, покрита с мъх кожа, докато нектарините са гладки, без мъх. Месото варира от бяло до бледо оранжево. Прасковите са богати на витамини и антиоксиданти, които осигуряват ползи за здравето.
Пресните праскови са чудесно лятно лакомство. Техният пиков сезон е през юли и август. Когато купувате праскови, изберете плодове, които миришат сладко. Те трябва да имат кремав, жълт или жълто-оранжев цвят и ненабръчкана кожа. Те също трябва леко да се поддават на натиск. Ако кожата е зелена, това означава, че плодът е бил набран твърде рано и вероятно няма да узрее – пропуснете ги. Освен това избягвайте прасковите, които имат синини или меки петна.
Диетичен начин на обработка
Прасковата се ползва и съхранява като диетичен продукт, само ако е сурова – не подлежи на каквато и да е било термична обработка. В противен случай, например, ако е изсушена и се обработва термично, заради рецепта и т.н., това ще промени нейния гликемичен индекс.
Калории и хранителен състав
Калории | 39 |
Мазнини | 0.25 |
Въглехидрати | 9.54 |
Протеин | 0.91 |
Полезен макро и микросъстав
Прасковите съдържат няколко важни микроелемента, включително витамин С, витамин А, витамин К и витамини от комплекс В като тиамин, ниацин и рибофлавин. Плодовете също така осигуряват 247 милиграма калий, което е 7% от препоръчителните ви нужди, използвайки дневната стойност от 4700 милиграма.
ПРИЛОЖЕНИЕ
Подобно на други плодове и зеленчуци, прасковите предлагат ползи чрез своите микроелементи и антиоксиданти. А естествената им сладост означава, че те могат да заемат мястото на празните калорични, обработени десерти.
- при борба с възпалението: прасковите са богати на антиоксиданти, особено витамин С. Антиоксидантите търсят и унищожават свободните радикали, които са резултат от окисляване в организма и могат да доведат до сърдечни заболявания, инсулт, рак и други хронични възпалителни заболявания. Витамин С е може би един от най-известните антиоксиданти. В допълнение към антиоксидантните си свойства, витамин С помага за повишаване на имунитета и възстановяване на клетките, включително заздравяване на рани и анти-стареене;
- намаляване риска от някои заболявания: прасковите са добър източник на фибри. Фибрите са важни за общото здравословно състояние, тъй като помагат за премахване на холестерола от тялото, насърчават здравето на червата, повишават ситостта и могат да помогнат за стабилизиране на кръвните захари. Диетата, богата на фибри, може да помогне да се предотвратят някои видове рак и да се намали рискът от диабет, сърдечни заболявания и затлъстяване.
Обратно към раздел “Хранене”.