“Яжте плодове, за да сте заредени с витамини!” е постулат, който трябва незабавно да бъде или подобрен като твърдение в учебниците по биология, или да не се “поднася” в такъв “категоричен вид”. Защото е некоректно и невярно твърдение. Във следващите редове, ще видите сами защо. Но преди това, какво предизвикват плодовете като вид храна в организма ни? Отговорът е – отделяне на инсулин в кръвта ни.
Какво е “инсулинов удар”?
Едно от последните и най-фанатично проповядвани модни увлечения в областта на диетите е инсулиновият удар. Какво представлява той? Как действа? Както подсказва и самото наименование, инсулиновият удар е натоварването на мускулите в оргабизма ни с огромни количества инсулин, за да се стимулира тяхното възстановяване и растеж.
Всички знаем, че инсулинът е високо анаболен хормон и поради това трябва да се “вкарва” в системата периодично. Тъй като е анаболен (изграждащ) хормон, трябва да знаем, че прекомерното стимулиране на която и да е биологична функция води до отрицателни резултати. Добре ли се отразява инсулинът или зле за нас, в крайна сметка? Въпросът не е толкова прост колкото вярваме или се надяваме, че е.
Проблемът с инсулина е свързан с количеството, което се отделя в организма. Простите въглехидрати (плодовете) наистина предизвикват силно отделяне на инсулин, но това може и да се окаже лошо в зависимост от това как организма се справя с това голямо натоварване. Като се поемат въглехидрати (храни с висок гликемичен индекс) след физическо натоварване (тежка физическа работа, енергоемки процеси по време на деня, тренировка за здраве и др.) се създават условия за производство на големи количества инсулин в организма.
Оказва ли се консумацията на плодове дори фатална за нивата на триглицериди?
Да! Яжте много плодове, казано ето така, може и да е фатално за някои! Ако спазите уговорката да ядете основно плодове, черният дроб ще ги заработва, за да възстанови равновесието като преработва излишъка от инсулин в триглицерид (което си е вид мазнина за организма), която веднага се отлага в организма като телесна мазнина. (Levine R. Luft R. Eds. Advances in Metabolic Disorders, Vol. 9 New York Academic Press, 1978.)
Това откритие е доказателство срещу онези, които предполагат, че всичкият произведен инсулин се отправя към мускулите за натрупване на необходимите запаси. Ето защо, задължително трябва да отговорим на въпроса кое е правилното. Уточнявам – не казвам да не ядете плодове, основния въпрос е в количеството!
Организмът непременно се стреми към бърза реакция. Запасите от инсулин бързо скачат нагоре, само за да изчезнат в склада за мазнини, оставяйки организма в състояние на непрекъснато търсене на нови количества. Трениращият за здраве например продължава да “смучи захари, знаейки”, докато се не се почувства твърде слаб и преситен (въпреки празните калории), за да се “сети” да поеме протеини или сложен въглехидрат – т.е. да спази правилото за следтренировъчно хранене. Като следствие от това, организмът изпитва състояние на лишение с ниско ниво на възстановяване на гликогена и нулево ниво на възстановяване на азота.
Ако е трудно да отхвърлим една теория с едновековна история, то поне трябва да я прилагаме след като сме поставили необходимите хранителни съставки на местата им (клетъчно хранене според нуждите ни), а не преди това.
Какви решения същестуват?
Единият вариант е да се храните наистина на клетъчно ниво! Да знаете точно колко глюкоза и фруктоза вашето тяло изисква, за да я осигурите. Ако тук вече говорим за вашият апетит, ползвайте инсулиноподобрители.
ОПТИМИЗИРАЙ НИВАТА НА КРЪВНА ЗАХАР
Материали по темата (плодове):
Плодове и нивата на триглицериди – обобщение
Големите количества фруктоза могат да повишат триглицеридите до нездравословни нива – а плодовете съдържат “захарния виновник”.
Въпрос:
Чух, че големи количества фруктоза могат да повишат триглицеридите. Тъй като фруктозата е основната захар в плодовете, дали приложението на диета, богата на плодове, също допринася за увеличаване на триглицеридите?
Отговор:
Не точно, плодовете съдържат умерени количества фруктоза и са напълно здравословни. Но ако основно консумирате дълго време само това (затова физологията не може да обясни нуждата от “плодова диета” за човешкото тяло”), и в количества над нормите (които ще презапънят вашите собствени гликогенови депа), да – ще повишите нивата на триглицериди.
Обратно към раздел “Хранене”.